Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

Pierwsze takie w Europie połączenie fotowoltaiki, wiatru i magazynowania energii

Wstecz

BayWa r.e. międzynarodowa firma z sektora energetyki odnawialnej, Ampt, czołowa firma zajmująca się zwiększaniem wydajności w wielkoskalowych systemach fotowoltaicznych, ogłosiły pomyślne wdrożenie unikalnej kombinacji wytwarzania energii elektrycznej z wiatru i słońca połączonej z magazynowaniem energii w ramach mikrosieci działającej na kampusie Instytutu Technologii Chemicznej Fraunhofera (Fraunhofer ICT) w Pfinztal w Niemczech.

BayWa r.e. zainstalowała trzy nowe systemy paneli fotowoltaicznych na dachu i jeden nowy system naziemny, zwiększając miejscowe wykorzystanie energii odnawialnej. Instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 690 kWp zostały podłączone do sieci energetycznej bez własnych falowników, ale za pośrednictwem istniejącej turbiny wiatrowej o mocy 2 MW. System magazynowania energii w akumulatorach przepływowych o pojemności 10 MWh uzupełnia triadę.

Jest to wysoce zaawansowana technicznie, progresywna instalacja łącząca energię z wiatrową i słoneczną z magazynowaniem energii, w swojej formie unikalna w skali Europy.

Wykorzystując optymalizatory Ampt String, każda z różnych technologii została zintegrowana za pośrednictwem wspólnej magistrali DC - powszechnie określanej jako architektura "DC-coupled". W ten sposób można zarządzać zmiennością generacji w systemach fotowoltaicznych, a różne systemy łączą się przy wysokim i stałym napięciu, aby zwiększyć wydajność systemu.

“Cieszymy się, że mogliśmy zrealizować ten przełomowy projekt. Technologia Ampt uprościła technicznie złożoność instalacji” - skomentowała Andrea Grotzke, Dyrektor Globalny Rozwiązań Energetycznych w BayWa r.e. - “Sposób, w jaki dodaliśmy fotowoltaikę do istniejącego systemu elektrowni wiatrowej i magazynu energii jest wyjątkowy, a dzięki pomyślnej realizacji tego projektu mogliśmy jeszcze bardziej poszerzyć naszą wiedzę i możliwości. Jesteśmy zadowoleni z wyniku tej innowacyjnej symbiozy rozwiązań energetycznych i naszej zdolności do spełnienia indywidualnych wymagań naszych klientów”.
 
Główny kampus Instytutu Fraunhofera ICT posiada ponad 100 laboratoriów, a także kilka instalacji pilotażowych oraz trzy centra testowe, a to wszystko na 21-hektarowym terenie. Projekt ten wniesie cenny wkład w coraz bardziej neutralną dla klimatu działalność Instytutu.

Optymalizatory Ampt String to przetwornice DC/DC, które wykonują śledzenie punktu maksymalnej mocy (MPPT) i pozwalają odzyskać straty energii spowodowane różnicami napięcia i technologii. Dzięki indywidualnemu MPPT, optymalizatory Ampt łagodzą straty energii spowodowane zacienieniem przez otaczające budynki na terenie kampusu Fraunhofer ICT. Optymalizatory są programowalne i dostarczają dane, zwiększające możliwości funkcji systemu, a także obsługi i konserwacji.

“Połączenie zarówno dachowych, jak i naziemnych paneli fotowoltaicznych w siedmiu różnych orientacjach i dwóch rozmiarach modułów w jednej wspólnej mikrosieci z elektrownią wiatrową i akumulatorami jest dużym wyzwaniem. Ten projekt jest świadectwem możliwości naszej wiodącej w branży technologii konwersji energii, która upraszcza kontrolę nad różnymi systemami rozmieszczonymi w całym obiekcie” - powiedział Levent Gun, Dyrektor Generalny w Ampt. “Z niecierpliwością czekamy na rozszerzenie współpracy z BayWa r.e. i dalsze wdrażanie naszej technologii w celu rozwiązywania wyzwań klientów w zastosowaniach związanych z energią słoneczną i magazynowaniem energii".

Dr Frank Henning, Dyrektor Instytutu Fraunhofer ICT, dodaje: “Rozszerzenie mikrosieci zasilającej nasz kampus o fotowoltaikę, było dla nas istotne, aby zapewnić dodatkową elastyczność i lepsze wykorzystanie systemu. Zrównoważony rozwój odgrywa kluczową rolę dla Fraunhofer ICT, a łącząc zalety energii wiatrowej, słonecznej i magazynowania, mamy pewność, że osiągniemy nasze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i będziemy działać w odpowiedzialny sposób”. 

Video o tym flagowym projekcie można zobaczyć tutaj.


Prawa autorskie: Fraunhofer ICT

Wstecz
Karin Kreuzer
Global Communications Manager
BayWa r.e. AG
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami