Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

Floating-PV FAQs

Wstecz

< Wstecz

Właściciele zbiorników wodnych

 • Jakie są korzyści z zastosowania technologii Floating-PV dla właścicieli zbiorników wodnych?

  Systemy te oferują możliwość bycia uczestnikiem transformacji energetycznej i tworzenia bardziej zrównoważonego świata, jednocześnie zapewniając dodatkowe dochody z dzierżawy powierzchni zbiornika wodnego.  

  Taka instalacja fotowoltaiczna może być dzierżawiona lub kupiona. Energia elektryczna może być wykorzystana na własne potrzeby, co pozwala na długoterminowe zabezpieczenie kosztów energii i uniknięcie ewentualnych kosztów i opłat związanych m.in. z emisją CO2. Możliwa jest również sprzedaż energii elektrycznej innej firmie.

  Floating-PV to również idealne rozwiązania dla operatorów elektrowni wodnych. Mogą oni zmaksymalizować produkcję energii elektrycznej, wykorzystując zbiornik wodny podwójnie: do produkcji energii w elektrowni wodnej oraz fotowoltaicznej. Podczas dnia instalacja Floating-PV dostarcza energię elektryczną; a przy niższym promieniowaniu słonecznym lub w nocy energię elektryczną produkuje elektrownia wodna. 

  Udowodniono także, że systemy Floating-PV zmniejszają parowanie zbiorników wodnych. 

  Dodatkowo w takim przypadku istnieje potencjał wykorzystania istniejącego przyłącza do sieci, co obniża koszty instalacji systemu.

 • Jakie są korzyści ze współpracy z BayWa r.e.?

  Posiadamy ponad 30-letnie doświadczenie w sektorze energetyki odnawialnejoraz niezwykle szerokie know-how. BayWa r.e. to zorientowany na jakość dostawca kompleksowych usług. Nasza firma macierzysta BayWa AG generuje roczny obrót w wysokości 17,2 miliarda euro.

 • Czy system ma wpływ na życie organizmów wodnych oraz ptaków?

  Instalacje Floating-PV oferują nowy sposób wykorzystania nieużywanych zbiorników wodnych takich jak np. nieczynne kopalnie odkrywkowe, kamieniołomy, czy też żwirownie.

  W naszych holenderskich elektrowniach Floating-PV obserwujemy ptaki odpoczywające tuż obok instalacji. Trwają obecnie badania ilościowe i jakościowe w tym zakresie. 
  W pływającej elektrowni Bomhofsplas zainstalowaliśmy 20 podwodnych “bio-chatek” wzdłuż krawędzi instalacji. Wypełnione muszlami i drewnianymi elementami “bio-chatki” zapewniają schronienie i pokarm dla ryb i kręgowców. Efekty tych działań również są monitorowane, a badania kontynuowane. 

 • Czy system ma wpływ na jakość wody?

  Trwają obecnie badania ilościowe i jakościowe w tym zakresie.Nie zaobserwowaliśmy negatywnego wpływu na jakość wody. Umożliwiamy maksymalny ruch wody pod systemem, dzięki opatentowanemu rozwiązaniu Zim Float, opracowanemu wspólnie z firmą Zimmermann GmbH & Co. KG. 
  Instalacja może również wpływać pozytywnie na jakość wody, poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu glonów w zbiorniku. Niektóre rodzaje glonów wymagają znacznej ilości światła do wzrostu, inne odmiany z kolei dobrze prosperują w dużym zacienieniu. W naszych systemach stosujemy specyficzny rodzaj szklanych modułów, które przepuszczają światło, jednocześnie rzucając umiarkowany cień. Stwarza to idealne warunki do uniknięcia nadmiernego wzrostu obu rodzajów glonów.

  Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Groningen w Holandii pokazuje, że jakość wody pod modułami fotowoltaicznymi pozostaje bardzo dobra: kliknij tutaj żeby zobaczyć raport.

 • Czy występuje jakieś zagrożenie bezpieczeństwa związane z elementami elektrycznymi umieszczonymi w wodzie?

  Nasze systemy są bezpieczne. Pływające farmy fotowoltaiczne spełniają wszystkie przepisy związane z bezpieczeństwem dotyczącym instalacji systemów elektrycznych. Instalujemy znakomity system uziemiający, aby chronić instalację przed awariami elektrycznymi. Nasze rozwiązania są sprawdzane i certyfikowane przez VDE i są zgodne ze wszystkimi przepisami i normami elektrycznymi.

  Używane przez nas kable i komponenty są najwyższej jakości, certyfikowane do użytku w wodzie. Okablowanie jest zaprojektowane w taki sposób, aby miało jednynie minimalny kontaktz wodą, zostaje ono całkowicie ukryte pod konstrukcją pływających łodzi. Dzięki temu okablowanie jest chronione nie tylko przed wodą, ale też przed słońcem. Gwarantuje to również długą żywotność konstrukcji i łatwą konserwację.
   

 • Jakie rodzaje wód są najlepsze do instalacji Floating-PV?

  Nasze rozwiązanie Floating-PV może być instalowane na wszystkich wodach śródlądowych o umiarkowanym obciążeniu śniegiem, które wypełnione są wodą przez cały rok. Aby uniknąć konkurencji z rekreacyjnym wykorzystaniem wielu akwenów, skupiamy się wyłącznie na komercyjnie użytkowanych sztucznych zbiornikach wodnych, powstałych po dawnych kamieniołomach, po wydobyciu żwiru, piachu lub węgla itd. Bierzemy również pod uwagę sztuczne stawy rybne.

 • Czy możliwe jest jednoczesne wykorzystanie zbiornika wodnego pod instalację Floating-PV wraz z innym celem (np. rekreacyjnym)?

  Teoretycznie tak, jednak przede wszystkim skupiamy się na zbiornikach wodnych, które powstały po wydobyciu żwiru, piasku, dawnych terenach kopalnianych oraz pełniących funkcje zbiorników retencyjnych, które nie są wykorzystywane turystycznie. Istnieją liczne nieużytkowane zbiorniki wodne, które mogłyby spełniać nową funkcję, co sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z tych o dużej wartości rekreacyjnej lub wizualnej. Takie rozwiązanie pozwala zapobiegać konfliktom interesów z obecnymi użytkownikami.

 • Co stanie sięjeśli zbiornik wodny zamarznie?

  Stosowane przez nas materiały są bardzo bezpieczne i wytrzymałe. Konstrukcja systemu Floating-PV jest podobna do tej, którą stosuje się w naziemnych farmach fotowoltaicznych, a pływające pontony wykonane są z tworzywa HDPE. Materiał ten od wielu lat używany jest w wypróbowanych i sprawdzonych konstrukcjach off-shore, takich jak pływające platformy. Używane przez nas pontony składają się z warstwy wewnętrznej nadającej się do recyklingu warstwy oraz zewnętrznej warstwy z wysoką odpornością na promieniowanie UV, co zapewnia długotrwałą jakość. Pontony są odporne również na zamarzanie jeziora oraz pojawiającą się krę. Wystąpienie takich czynników jak śnieg i lód, ogień, ciśnienie oraz promieniowanie UV są analizowane na długo przed budową, a koncepcja kotwienia zostaje zaprojektowana tak, aby była zgodna ze wszystkimi standardami bezpieczeństwa konstrukcji (Eurokodu).

 • Jaka przestrzeń na lądzie jest konieczna dla zbudowania instalacji Floating-PV?

  Poza małą stacją do podłączenia elektrowni fotowoltaicznej do sieci i ewentualnie kontenerem na części zamienne nie ma potrzeby wykorzystywania powierzchni na lądzie. Wszystkie falowniki i transformatory unoszą się na wodzie.

 • Dlaczego nie możemy zbudować pływającej elektrowni fotowoltaicznej mniejszej niż 2 MWp?

  Chcemy zachować wysokie standardy jakości we wszystkich naszych instalacjach.Nasze jednostki o mocy 2 MWp są odpowiednio zaprojektowane pod kątem elektrycznym i mechanicznym oraz zostały przetestowane w takiej konfiguracji z dobranym falownikiem oraz transformatorem. Modyfikacja lub usunięcie niektórych części spowodowałoby, że system byłby niekompletny i bardziej podatny na uszkodzenia i awarie. Moce zainstalowane są więc zawsze wielokrotnością 2 MWp. 

Banki oraz Inwestorzy

 • Czy Floating-PV to sprawdzona technologia?

  Floating-PV nie jest nową technologią, a jedynie nowym wykorzystaniem już istniejącej technologii. Pływające elektrowniefotowoltaiczne BayWa r.e. spełniają standardy Eurokodu oraz są certyfikowane przez VDE. 

  Rozwijając przez dekady naszą wiedzę i doświadczenie zbudowaliśmy już ponad 2,6 GWp elektrowni fotowoltaicznych. 

  Nasza wiedza i dbałość o szczegóły zapewnia inwestorom płynne działanie  instalacji przez cały okres trwania projektu.

  Dzięki ciągłemu (24/7) monitorowaniu inwestycji w określonej lokalizacji zwiększamy jej bezpieczeństwo. 

  W przypadku Floating-PV, zwrot, ryzyko i administracja nie różnią się od inwestycji w projekty naziemne.

 • Jaka jest średnia żywotność systemu Floating-PV?

  Elektrownie Floating-PV projektowane są na okres 30 lat, tak samo jak naziemne farmy fotowoltaiczne. 

 • Jakie są zalety Floating-PV w porównaniu do fotowoltaicznych instalacji dachowych oraz naziemnych?

  Główną zaletą instalacji Floating-PV jest niewykorzystywanie gruntów rolnych do produkcji energii, co wyklucza konflikt interesów na linii produkcja żywności – produkcja czystej energii elektrycznej. 

  Można zrealizować zdecydowanie większe instalacje przy niższym LCOE (CAPEX oraz OPEX) w porównaniu do dachowych systemów fotowoltaicznych Co więcej, konstrukcja oraz obsługa farm Floating-PV generuje mniejsze ryzyko dla pracowników niż instalacje dachowe.  
   

 • Jakie są wady Floating-PV w porównaniu do fotowoltaicznych instalacji dachowych oraz naziemnych?

  Pływające farmy fotowoltaiczne są nadal droższe niż naziemne, ale pozwalają generować wyższe uzyski energii dzięki efektowi chłodzenia od lustra wody. Ponadto, dzięki ulepszeniom technicznym można zauważyć trend spadkowy kosztów systemu. Kompaktowa instalacja i inteligentne okablowanie zapewniają bardzo niskie zużycie własne energii elektrycznej. We wszystkich tych rozwiązaniach używamy tych samych paneli oraz komponentów technicznych. Gwarantujemy niezawodną, długoterminową produkcję energii elektrycznej.

 • Kto będzie obsługiwał i zarządzał moją elektrownią Floating-PV?

  Elektrownia będzie obsługiwana i zarządzana przez ekspertów BayWa r.e. Zespół O&M, posiada szerokie doświadczenie zdobyte podczas pracy z projektami Floating-PV w Hoalndii i Niemczech. Gwarantujemy również zdalny monitoring instalacji 24/7.

Lokalne władze

 • Jak zapewnić bezpieczeństwo systemu, a zwłaszcza bezpieczeństwo osób korzystających ze zbiornika w sposób rekreacyjny np. do pływania?

  Nasze systemy fotowoltaiczne są bezpieczne. Spełniają one wszystkie przepisy dotyczące instalacji systemów elektrycznych. Montujemy instalację uziemiającą, aby chronić system przed awariami elektrycznymi. Nasze systemy są sprawdzane i certyfikowane przez niezależną firmę VDE i są zgodne ze wszystkimi przepisami i normami elektrycznymi. Przy wyborze zbiorników wodnych, skupiamy się na wyborze takich, które nie są wykorzystywane do celów rekreacyjnych, takich jak pływanie.

 • Czy Floating-PV powoduje konflikty z branżą turystyczną?

  Wybierając lokalizacje dla elektrowni, skupiamy się przede wszystkim na zbiornikach wodnych nierekreacyjnych, takich jak piaskownie i żwirownie, stawy, kamieniołomy czy tereny wydobycia węgla, które nie są wykorzystywane do celów turystycznych. Istnieje wiele nieużywanych akwenów, które mogłyby pełnić nową funkcję i redukując szkodliwe emisje. W związku z tym nie ma potrzeby korzystania ze zbiorników o dużej wartości rekreacyjno-turystycznej.

 • Czy Floating-PV to przyszłość fotowoltaiki?

  Oczywiście, że tak! Razem z naziemnymi systemami fotowoltaicznymi oraz dachowych systemi fotowoltaicznymi, Floating-PV staje się coraz ważniejszy i wnosi znaczący wkład w postęp transformacji energetycznej w sposób neutralny dla terenów lądowych. Floating-PV jest coraz częściej określany jako trzeci filar energii słonecznej. 
  Przeczytaj więcej tutaj. 

 • Jaki jest potencjał Floating-PV w Europie?

  Według badania Banku Światowego, w samej Europie istnieje potencjał 204 GWp, zakładając wykorzystanie tylko 10% sztucznych zbiorników słodkowodnych (źródło: Where Sun Meets Water, Floating Solar Market Report, 2019 International Bank for Reconstruction i Rozwój / Bank Światowy, s. 57, wykres)

 • Czy pływająca energia słoneczna jest droższa niż naziemna fotowoltaika?

  Instalacje Floating-PV są obecnie droższe niż naziemna fotowoltaika. Nie mniej jednak generują wyższy uzysk energetyczny dzięki chłodzącemu efektowi wody. Ponadto koszty stale spadają dzięki ulepszeniom technicznym. Ponadto zastosowanie pływającej fotowoltaiki pomaga ograniczać konflikty związane z użytkowaniem gruntów, które również mogą generować koszty.

 • Czy możliwe są systemy Floating-PV bez dotacji?

  Podobnie jak w przypadku systemów naziemnych, chcemy również instalować bezdotacyjne systemy Floating-PV wszędzie tam, gdzie jest to ekonomicznie możliwe. Decydujące znaczenie ma kształt zbiornika, bliski punkt przyłączenia do sieci oraz sprzyjające lokalne warunki klimatyczne.

Zawartość
  Powrót do góry