Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

Pierwszy niesubsydiowany pływający projekt wiatrowy

Wstecz

BayWa r.e. składa wniosek o pozwolenie dla pierwszej na świecie, realizowanej bez dotacji, komercyjnej pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Portugalii.

BayWa r.e. wchodzi obecnie w decydującą fazę oficjalnego procesu wydawania zezwoleń na realizację pierwszego komercyjnego projektu typu floating offshore w Portugalii, który będzie pierwszym na świecie takim projektem zrealizowanym bez wsparcia rządu. Firma jest obecnie po rozmowach i konsultacjach z rządem portugalskim i wszystkimi lokalnymi interesariuszami.

Spółka złożyła oficjalny wniosek o zabezpieczenie praw do wyłącznego korzystania z dna morskiego w celu realizacji pływającej morskiej farmy wiatrowej z 30 turbinami o łącznej mocy do 600 MW w wydzielonej strefie u wybrzeży Viana do Castelo. 
 
Projekt jest zgodny z niedawno ogłoszonymi przetargami na morską energetykę wiatrową i może posłuzyć jako wzór do przetargów,które będą przeprowadzane w przyszłosci. BayWa r.e. zamierza wspierać tworzenie globalnego łańcucha dostaw pływających morskich elektrowni wiatrowych w Portugalii przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury lokalnej, z której będą mogły korzystać projekty przetargowe. Ponadto, projekt zostanie zrealizowany na podstawie umowy o zakup energii (PPA), bez żadnych dotacji publicznych.
 
Inwestycja znacząco wesprze Portugalię w realizacji jej celów klimatycznych i osiągnięciu zerowej emisji netto w kolejnych dekadach. Portugalia dąży do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej do 80% do 2026 roku.
 
Ricardo Rocha, Dyrektor Techniczny Offshore Wind w BayWa r.e. powiedział: "Nasz projekt będzie prawdziwym kamieniem milowym dla portugalskiego sektora offshore. Ciężko pracowaliśmy z naszymi partnerami branżowymi i wszystkimi interesariuszami podczas jego rozwoju. Teraz nadszedł czas, aby przenieść projekt na kolejny poziom. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z portugalskim rządem i władzami, aby uczynić tą inwestycję nie tylko projektem w Portugalii, ale przede wszystkim dla Portugalii."
 
"Nasz projekt wpisuje się w ambitne cele Portugalii w zakresie instalacji offshore. Strefa, w której ma powstać nasza pływająca farma wiatrowa, jest częścią morskiego planu przestrzennego rządu Portugalii. W BayWa r.e. jesteśmy podekscytowani, że poprzez ten project nie tylko napędzamy transformację energetyczną, ale także przynosimy korzyści społeczno-ekonomiczne, takie jak nowe miejsca pracy i lokalna infrastruktura dla społeczności w Viana do Castelo" skomentował Lorenzo Palombi, Dyrektor Projektów Wiatrowych w BayWa r.e.

BayWa r.e. odniosła już sukces przy podobnych projektach. Spółka m.in. posiada prawa do rozwoju projektu offshore Buchan o mocy 960 MW u północno-wschodnich wybrzeży Szkocji. A także wstępnie zakwalifikowała się do dwóch przetargów na budowę morskich farm wiatrowych we Francji, w tym projektu o mocy 250 MW w południowej Bretanii, a także kolejnych dwóch projektów o łącznej mocy 500 MW na Morzu Śródziemnym.

Wstecz
Aleksandra Tomaszek
Specjalista ds. Komunikacji i Marketingu e-commerce
BayWa r.e. Solar Systems sp. z o.o.
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami