Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

Otwarcie farmy fotowoltaicznej VERBUND w hiszpańskim Pinos Puente

Wstecz

VERBUND Pinos Puente Solar Park w pobliżu Granady w południowej Hiszpanii to kolejny kamień milowy na drodze do udanej transformacji energetycznej. Na obszarze 161 hektarów wytwarzana jest energia elektryczna ze słońca, gwarantując przyjazne dla klimatu warzenie piwa. Projekt obejmuje jedną z największych transgranicznych transakcji dotyczących energii słonecznej w Europie: farma fotowoltaiczna zaprojektowana i wybudowana przez BayWa r.e jest obsługiwana przez VERBUND i wytwarza zieloną energię elektryczną dla wiodącego na świecie browaru AB InBev.

Kryzys energetyczny trwa w wielu częściach świata. Szybkie przejście na energię odnawialną i zmniejszenie uzależnienia od paliw kopalnych nigdy nie było tak ważne. VERBUND Solar Park w Pinos Puente, w pobliżu hiszpańskiej Grenady jest przykładem doskonałej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju. AB InBev, BayWa r.e. i VERBUND - trzy wiodące firmy w Europie połączyły siły w ramach wirtualnej umowy zakupu energii (vPPA) na rzecz transformacji energetycznej. 

Budowa farmy fotowoltaicznej rozpoczęła się w maju 2021 roku, a 28 września 2022 roku została uroczyście otwarta przez trzy firmy w obecności lokalnych i międzynarodowych interesariuszy i gości.  

Farma fotowoltaiczna Pinos Puente

Farma fotowoltaiczna Pinos Puente o powierzchni 161 hektarów będzie wytwarzać około 260 GWh bezemisyjnej energii elektrycznej rocznie przy planowanej całkowitej mocy 147,6 MWp.

Podpisanie 10-letniej umowy vPPA przez AB InBev i BayWa r.e., stanowi część jednej z największych europejskich korporacyjnych umów dotyczących energii słonecznej w historii. Dzięki czemu producent piwa, taki jak Budweiser, Corona i Stella Artois, będzie zaopatrywany w 250 GWh odnawialnej energii elektrycznej rocznie, pochodzącej z farmy fotowoltaicznej VERBUND oraz drugiej instalacji, która ma zostać podłączona do sieci do końca października. Jest to ilość energii elektrycznej wystarczająca do uwarzenia ponad 10 miliardów piw rocznie lub umożliwienia przejechania samochodem elektrycznym całej Europy 1,2 miliona razy.    

Umowa, która umożliwia AB InBev warzenie piwa przy użyciu wyłącznie odnawialnej energii elektrycznej, obejmuje 14 browarów w Europie Zachodniej i ponad 50 marek w 12 krajach, w tym Budweiser. Odegra ona kluczową rolę we wspieraniu celu Climate Action na rok 2025 oraz ambicji osiągnięcia zerowej emisji netto w całym łańcuchu wartości do roku 2040.

Erik Novaes, V-ce-Prezes Procurement & Sustainability Europe, AB InBev skomentował wydarzenie: “W obliczu globalnego kryzysu energetycznego i rosnącego wpływu zmian klimatycznych, odczuwalnych w znacznej części Europy tego lata, jesteśmy skoncentrowani na budowaniu odporności na zmiany klimatyczne i napędzaniu naszego dążenia do dekarbonizacji.”

Cybelle Buyck, V-ce-Prezes Legal & Corporate Affairs Europe, AB InBev, dodał: “Naszym globalnym celem jest rozwój, oznaczający wspólny dobrobyt, dla społeczności, dla planety i dla naszej firmy. Zrównoważony rozwój jest fundamentalną częścią AB InBev, dlatego jesteśmy niezmiernie dumni z otwarcia farmy fotowoltaicznej i rozpoczęcia kolejnego rozdziału z naszymi partnerami.”

VERBUND: Wielka ekspansja wytwarzania energii z wiatru i energii słonecznej 

Szybkie uniezależnienie się od paliw kopalnych jest jedynym sposobem na przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu i zabezpieczenie europejskich dostaw energii w związku z wojną na Ukrainie i gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej i gazu. "Musimy działać zdecydowanie: Każda dodatkowa kilowatogodzina wytworzona z energii odnawialnej jest ważnym krokiem dla transformacji energetycznej. Dzięki takim projektom jak park słoneczny Pinos Puente napędzamy szybkie przejście na odnawialne źródła energii w Europie." wyjaśnił Michael Strugl, Prezes VERBUND, wiodącej austriackiej firmy energetycznej i jednego z największych producentów energii wodnej w Europie.

W swojej Strategii do roku 2030 VERBUND wyznaczył sobie ambitne cele: kluczowym filarem jest rozwój energii odnawialnej w Europie - obok wzmocnienia zintegrowanego rynku domów w Austrii i Niemczech oraz zdobycia pozycji europejskiego gracza na rynku wodoru. Do 2030 roku nawet jedna czwarta energii elektrycznej wytwarzanej przez VERBUND ma pochodzić z energii wiatrowej i fotowoltaiki. Farma fotowoltaiczna w Pinos Puente oznacza wejście na rynek hiszpański.

Matthias Taft, Prezes BayWa r.e dodał: “Doświadczamy jednocześnie globalnego kryzysu klimatycznego i energetycznego. Podejmując wspólne działania, mamy możliwość przyspieszenia transformacji w kierunku energii odnawialnej, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i przekształcenia rynków energii. Jednak, aby to zrobić, musimy zrealizować o wiele więcej projektów odnawialnych i podpisać o wiele więcej umów PPA. Wspaniałe projekty i współpraca, takie jak ta, pokazują właściwy kierunek działania.”  

Wstecz
Aleksandra Tomaszek
Specjalista ds. Komunikacji i Marketingu e-commerce
BayWa r.e. Solar Systems sp. z o.o.
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami