Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

Powstała największa instalacja Floating-PV w Europie Środkowej

Wstecz

Wyznaczając nowy kamień milowy w transformacji energetycznej w Austrii i Europie, ECOwind, spółka zależna BayWa r.e., wraz z austriackim dostawcą energii EVN, zrealizowała instalację pływającej farmy fotowoltaicznej - Floating-PV o mocy 24,5 MWp w Grafenwörth w Dolnej Austrii.

Instalacja Floating-PV, jako największa tego typu w Austrii i Europie Środkowej, kontynuuje transformację nieużytkowanych zbiorników wodnych w generatory czystej energii. Projekt jest czwartym co do wielkości projektem Floating-PV w Europie po trzech projektach zlokalizowanych w Holandii, zbudowanych przez BayWa r.e..
 
Pływająca elektrownia fotowoltaiczna w Grafenwörth o powierzchni blisko 14 hektarów zlokalizowana została na dwóch jeziorach wchodzących w skład byłej piaskowni oraz żwirowni. Instalacja będzie produkować 26700 MWh zielonej energii elektrycznej rocznie i będzie w stanie zaopatrzyć w energię około 7500 austriackich gospodarstw domowych.
 
Projekt zrealizowano niezwykle szybko, w ciągu zaledwie dziesięciu tygodni zainstalowano łącznie 45304 modułów fotowoltaicznych.
 
Benedikt Ortmann, Dyrektor Globalny Solar Projects w BayWa r.e. komentuje: "Żyjemy w bardzo ważnych czasach. Jako lider rynku Floating-PV, BayWa r.e. dostrzega ważną rolę tej technologii w rewolucji energetycznej. Jesteśmy podekscytowani wprowadzaniem technologii Floating-PV do coraz większej liczby krajów, tworząć nową funkcję dla niewykorzystanych zbiorników wodnych. Wspólnie z EVN i naszą austriacką spółką zależną ECOwind zrealizowaliśmy projekt w Grafenwörth w formule "pod klucz" i to w rekorodow krótkim czasie, bez żadnego uszczerbku dla środowiska. Bioróżnorodność i zrównoważony rozwój zawsze są dla nas na pierwszym miejscu we wszystkich projektach Floating-PV."
 
Aby zapewnić integrację projektu z otaczającym ekosystemem będą prowadzone przez kilka najbliższych lat regularnie badania populacji ryb, jak również badania lokalnej fauny ważek.
 
Johann Janker, Dyrektor Zarządzający ECOwind, dodaje: “Realizacja projektu Grafenwörth jako, że jest to pierwszy tego typu projekt pływającej farmy fotowoltaicznej w Austrii, była dla nas dużym wyzwaniem. Uwagi wymagały nowe przepisy I opracowywane procedury, musieliśmy również sprostać kwestii zapewnienia bezpiecznej konstrukcji - co udało nam się nawet przy 7-metrowej różnicy poziomów między powierzchnią montażową a wodą. Oprócz szybkiej instalacji i łatwej konserwacji, Floating-PV ma również zalety w postaci wyższego uzysku energii elektrycznej dzięki efektowi chłodzenia wody - co czyni tę technologię bardzo atrakcyjną perspektywą dla właścicieli okolicznych gruntów."


Włączając projekt w Grafenwörth, BayWa r.e. zainstalowała łącznie 15 projektów Floating-PV o mocy ponad 230 MW na całym świecie.
 
Więcej o projekcie pływającej farmy fotowoltaicznej Grafenwörth oraz użytej technologii można zobaczyć na przygotowanym materiale video.

 

Copyright image: ECOwind

Wstecz
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami