Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

BayWa r.e. napędza rekordowy rozwój Agri-PV

Wstecz

W Holandii rozpoczęto budowę największego europejskiego projektu wykorzystującego panele fotowoltaiczne zainstalowane nad owocami. Za tym pionierskim projektem agrofotowoltaicznym o mocy 8,7 MWp stoi BayWa r.e., wraz ze swoją holenderską spółką zależną GroenLeven.

W prowincji Północna Brabancja na farmie Maartena van Hoofa pojawi się 24 206 paneli fotowoltaicznych zamontowanych nad uprawami malin. Zamontowane na specjalnej konstrukcji moduły PV pozwolą owocom nadal rosnąć, jednocześnie generując ilość energii elektrycznej wystarczającą dla zaopatrzenia 2810 domów. Tłem dla tej inwestycji był pilotażowy projekt przeprowadzony w tym samym miejscu w 2020 r. Udane wyniki pilotażu skłoniły van Hoofa do wyposażenia całej swojej farmy malin w panele fotowoltaiczne. Zakłada się, że projekt ten zostanie ukończony w pierwszym kwartale 2024 roku.

Wykorzystując grunty rolne do jednoczesnego prowadzenia upraw i produkcji energii odnawialnej, Agri-PV idealnie wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju i stanowi doskonały przykład wielofunkcyjnego wykorzystania przestrzeni. Ograniczone grunty, bardziej ekstremalne warunki pogodowe, rosnące zapotrzebowanie na energię produkowaną ze słońca; szersze wykorzystanie Agri-PV może pomóc Europie sprostać tym wyzwaniom.

Kierownik ds. zarządzania produktem Agri-PV w BayWa r.e., Stephan Schindele, komentuje:

"W odpowiedzi na kryzys energetyczny, żywnościowy i klimatyczny, musimy rozwijać synergie i umożliwić wielofunkcyjne wykorzystanie gruntów. Ekspansja energii słonecznej powinna odbywać się w harmonii z rolnictwem i naturą. Ten flagowy projekt zawiera wiele imponujących elementów. Moduły fotowoltaiczne chronią owoce i zapewniają bardziej odporne środowisko upraw, jednocześnie ograniczając wykorzystanie folii ochronnych. Szczegółowo eksperymentowaliśmy z poziomem przezroczystości modułów fotowoltaicznych potrzebnym do przepuszczania światła do upraw. Teraz możemy zapewnić odpowiednie warunki i generować energię na tej przyszłościowej farmie".

Sukces w Meierijstad był możliwy dzięki dotacjom rządowym oraz środkom własnym rolnika.  Przez co projekt może zacząć tworzyć przekonujące uzasadnienie biznesowe dla kolejnych projektów Agri-PV w Europie. Szersze wsparcie polityczne oczywiście przyspieszyłoby ten proces.

"Rozwój projektu opiera się na owocnym programie pilotażowym i innych sukcesach w takich miejscach jak Niemcy, Austria i Holandia. Krótko mówiąc, wiemy, że te inicjatywy działają. Technologia jest sprawdzona, ale polityka musi zacząć za tym nadążać" - powiedział Benedikt Ortmann, Globalny Dyrektor Projektów Solarnych BayWa r.e. - "Aby Agri-PV zyskało popularność w Europie i przyniosło rzeczywiste pozytywne zmiany, potrzebujemy wsparcia w postaci przepisów i dotacji. Skutki zmian klimatycznych stają się coraz bardziej widoczne każdego dnia i nie możemy sobie pozwolić na przegapienie tej wielkiej szansy na transformację energetyki i rolnictwa".

Do tej pory, BayWa r.e. zrealizowała już 14 projektów Agri-PV ponad uprawami w Europie. Firma działająca w branży energetyki odnawialnej rozpoczęła również budowę projektu Agri-PV pomiędzy rzędami upraw w Hiszpanii, gdzie moduły rozmieszczone są równolegle do rosnących upraw. Aktywnie wspiera również rozwój projektów rozwijających bioróżnorodność oraz promujących wypas zwierząt na farmach fotowoltaicznych, zwiększających synergię między produkcją energii ze słońca, rolnictwem i ochroną przyrody.

Aby dowiedzieć się więcej o innowacyjnych rozwiązaniach fotowoltaicznych, zapraszamy na spotkanie z ekspertami ds. Agri-PV w BayWa r.e. podczas międzynarodowych targów Intersolar w Monachium (hala A4 / stoisko 180 +181).

Wstecz
Artur Marchewka
Projekty wiatrowe Polska
BayWa r.e. Polska Sp. z o.o.
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami