Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

Proces

Sprawdź, jak wygląda realizacja projektu farmy wiatrowej

Wstecz

Dlaczego realizujemy projekty energetyki wiatrowej

Wiatr, to źródło energii wykorzystywane przez ludzi od tysięcy lat, dostępne na całym świecie. Jest kluczowa w transformacji energetycznej, sprzyja ochronie klimatu i przynosi korzyści lokalnym społecznościom. Energetyka wiatrowa jest bezemisyjna, nie generuje gazów cieplarnianych oraz pyłów, które nie są obojętne dla naszego zdrowia (zobacz więcej w sekcji Mieszkańcy), nie wytwarza szkodliwych odpadów, nie zanieczyszcza gleby i nie powoduje strat w obiegu wody. Swój ślad węglowy (całkowita emisja gazów cieplarnianych powstałych podczas całego cyklu życia produktu), elektrownie wiatrowe spłacają już w pierwszym roku pracy.

Nasza farma wiatrowa Kamionka o mocy 30 MW zlokalizowana w Polsce to:

24012
zaoszczędzonych ton emisji CO₂
27115
gospodarstw domowych zaopatrzonych w energię

Wiatr jest darmowym i niewyczerpywalnym zasobem energii, a koszty produkcji energii elektrycznej z wiatru wciąż maleją. Obecnie jest to najtańsza opcja zasilania w wielu regionach świata. Od 2010 do 2023 roku koszt generowania energii z farm wiatrowych na lądzie spadł o 70%, co czyni ją coraz bardziej opłacalną dzięki postępowi technologicznemu i wydajniejszym turbinom. [1][2] 


[1] Source: PAN Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka, A.W. Jasiński, P. Kacejko, K.Matuszczak, J. Szulczyk, A. Zagubień, Lublin 2022

[2] Energetyka Wiatrowa Fakty, PSEW 2023 broszura.pdf (psew.pl)

 

Energetyka wiatrowa ma ugruntowaną pozycję i cieszy się zaufaniem. Niemcy są liderem w instalowaniu nowych mocy wiatrowych, dodając 4 GW w 2023 roku, co daje im łącznie 61 GW. Kolejne są Holandia i Szwecja. Polska zajmuje siódme miejsce z 1,2 GW nowych mocy, osiągając 9,6 GW na koniec 2023 roku.

Całkowita moc zainstalowana na świecie wzrosła ponad czterokrotnie na przestrzeni lat 2010 – 2023, z 178 GW do 944 GW.[1] Wiatr to również miejsca pracy. W latach 2023 – 2027 sektor ten będzie potrzebował blisko 600 tysięcy nowych pracowników.[2]  Gospodarstwa domowe, firmy, budynki publiczne i infrastruktura niejednokrotnie polegają na sile wiatru, która napędza codzienne życie. 


[1] IRENA,  Renewable Power Generation Costs in 2023

[2] Global Wind Workforce Outlook 2023 - 2027, GWEC 2023

  • Nieskończona moc

    Energia pozyskiwana z wiatru nigdy się nie kończy i może być produkowana w dowolnym miejscu na świecie, na lądzie lub na wodzie. Jest to długoterminowa siła napędowa sektora energetycznego.

  • Ekonomicznie opłacalna

    Wiatr jest darmowy, co czyni go jednym z najbardziej opłacalnych źródeł energii. Wraz z postępem technologicznym, koszty wciąż spadają. Energetyka wiatrowa rozwija się wszędzie, w każdych warunkach rynkowych.

  • Korzyści dla społeczeństwa

    Prawidłowo wdrożone projekty stanowią wymierną wartość dodaną dla pobliskich społeczności oraz rozwoju regionu. Tworzą miejsca pracy i edukują, stanowią pokaźne wsparcie finansowe dla budżetów gmin.

  • Pozytywny wpływ na środowisko

    Elektrownie wiatrowe nie emitują gazów cieplarnianych i wnoszą cenny wkład w neutralność klimatyczną. Dobrze zaplanowane, zlokalizowane i zarządzane farmy wiatrowe mają minimalny wpływ na pobliskie siedliska i gatunki.

Jak wygląda proces inwestycyjny realizacji farmy wiatrowej

Proces realizacji farmy wiatrowej składa się z wielu etapów, trwa co najmniej 5 lat, po których dopiero rozpoczyna się budowa instalacji. Finalny kształt inwestycji tworzony jest więc na przestrzeni lat, w ciągu których społeczność lokalna jest zaangażowana w szczególności na etapie prac planistycznych (sporządzanie MPZP – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) oraz w procedurze środowiskowej. Mieszkańcy mają możliwość udziału w konsultacjach społecznych, odbywających się w formie stacjonarnej oraz online, a także zgłaszania uwag i pytań dot. inwestycji. 

BayWa r.e. jako transparentny i doświadczony deweloper projektów OZE zawsze realizuje inwestycje w zgodzie ze wszystkimi przepisami, obowiązującymi normami oraz wsłuchując się w opinie i oczekiwania społeczne.

Lokalizacja turbin wiatrowych w gminie

Lokalizację farm wiatrowych względem najbliższej zabudowy oraz obszarów cennych przyrodniczo określają restrykcyjne przepisy.  Wg ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw[3]  minimalna odległość turbiny wiatrowej od zabudowy mieszkalnej wynosi 700 m. Lokalizacja turbin wiatrowych warunkowana jest również dopuszczalnymi poziomami hałasu w środowisku określonymi w stosownym rozporządzeniu Ministra Środowiska więcej o hałasie w sekcji Mieszkańcy

Wspomniana powyżej tzw. ustawa wiatrakowa warunkuje również lokalizację elektrowni wiatrowej w stosunku do form ochrony przyrody, a odległości te wynoszą:

  • od parku narodowego – równa lub większa od dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej,
  • rezerwatu przyrody – nie mniej niż 500 metrów.

Te oraz inne odległości, wynikające z wytycznych i obowiązujących przepisów, uwzględniane są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który dokładnie określa obszary, w których można zlokalizować farmy wiatrowe na terenie gminy.  

Technologia i działanie

Turbiny wiatrowe są urządzeniami, które przekształcają energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną.

Obecnie najczęściej instalowane na lądzie turbiny wiatrowe posiadają moc około 4 MW, a na rynku dostępne są również jednostki większe nawet do 7 MW. Wieże zazwyczaj mierzą około 120 -170 metrów, a średnica rotora (wirnika) do około 160 m. W ostatnich latach wysokość turbin wiatrowych wzrosła z 60-80 metrów do 170-250 metrów. W projektach offshore wind (turbiny zlokalizowane na morzu) wysokość ta jest jeszcze większa. 

Wyższe turbiny są bardziej efektywne, korzystając z silniejszych wiatrów na większych wysokościach, co zwiększa produkcję energii i zmniejsza liczbę instalowanych turbin na tym samym terenie.

Jeden obrót turbiny wiatrowej pracującej z pełną mocą to około 8 kWh energii elektrycznej, czyli:

67
godzin oglądania telewizji
8
cykli prania w pralce
4
godziny koszenia trawnika
200
filiżanek zaparzonej kawy
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami