Dlaczego realizujemy projekty energetyki wiatrowej
Wiatr, to źródło energii wykorzystywane przez ludzi od tysięcy lat, dostępne na całym świecie. Jest kluczowa w transformacji energetycznej, sprzyja ochronie klimatu i przynosi korzyści lokalnym społecznościom. Energetyka wiatrowa jest bezemisyjna, nie generuje gazów cieplarnianych oraz pyłów, które nie są obojętne dla naszego zdrowia (zobacz więcej w sekcji Mieszkańcy), nie wytwarza szkodliwych odpadów, nie zanieczyszcza gleby i nie powoduje strat w obiegu wody. Swój ślad węglowy (całkowita emisja gazów cieplarnianych powstałych podczas całego cyklu życia produktu), elektrownie wiatrowe spłacają już w pierwszym roku pracy.
Nasza farma wiatrowa Kamionka o mocy 30 MW zlokalizowana w Polsce to:
Wiatr jest darmowym i niewyczerpywalnym zasobem energii, a koszty produkcji energii elektrycznej z wiatru wciąż maleją. Obecnie jest to najtańsza opcja zasilania w wielu regionach świata. Od 2010 do 2023 roku koszt generowania energii z farm wiatrowych na lądzie spadł o 70%, co czyni ją coraz bardziej opłacalną dzięki postępowi technologicznemu i wydajniejszym turbinom. [1][2]
[1] Source: PAN Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka, A.W. Jasiński, P. Kacejko, K.Matuszczak, J. Szulczyk, A. Zagubień, Lublin 2022
[2] Energetyka Wiatrowa Fakty, PSEW 2023 broszura.pdf (psew.pl)
Energetyka wiatrowa ma ugruntowaną pozycję i cieszy się zaufaniem. Niemcy są liderem w instalowaniu nowych mocy wiatrowych, dodając 4 GW w 2023 roku, co daje im łącznie 61 GW. Kolejne są Holandia i Szwecja. Polska zajmuje siódme miejsce z 1,2 GW nowych mocy, osiągając 9,6 GW na koniec 2023 roku.
Całkowita moc zainstalowana na świecie wzrosła ponad czterokrotnie na przestrzeni lat 2010 – 2023, z 178 GW do 944 GW.[1] Wiatr to również miejsca pracy. W latach 2023 – 2027 sektor ten będzie potrzebował blisko 600 tysięcy nowych pracowników.[2] Gospodarstwa domowe, firmy, budynki publiczne i infrastruktura niejednokrotnie polegają na sile wiatru, która napędza codzienne życie.
- Nieskończona moc
Energia pozyskiwana z wiatru nigdy się nie kończy i może być produkowana w dowolnym miejscu na świecie, na lądzie lub na wodzie. Jest to długoterminowa siła napędowa sektora energetycznego.
-
Ekonomicznie opłacalna
Wiatr jest darmowy, co czyni go jednym z najbardziej opłacalnych źródeł energii. Wraz z postępem technologicznym, koszty wciąż spadają. Energetyka wiatrowa rozwija się wszędzie, w każdych warunkach rynkowych.
-
Korzyści dla społeczeństwa
Prawidłowo wdrożone projekty stanowią wymierną wartość dodaną dla pobliskich społeczności oraz rozwoju regionu. Tworzą miejsca pracy i edukują, stanowią pokaźne wsparcie finansowe dla budżetów gmin.
-
Pozytywny wpływ na środowisko
Elektrownie wiatrowe nie emitują gazów cieplarnianych i wnoszą cenny wkład w neutralność klimatyczną. Dobrze zaplanowane, zlokalizowane i zarządzane farmy wiatrowe mają minimalny wpływ na pobliskie siedliska i gatunki.
Jak wygląda proces inwestycyjny realizacji farmy wiatrowej
Proces realizacji farmy wiatrowej składa się z wielu etapów, trwa co najmniej 5 lat, po których dopiero rozpoczyna się budowa instalacji. Finalny kształt inwestycji tworzony jest więc na przestrzeni lat, w ciągu których społeczność lokalna jest zaangażowana w szczególności na etapie prac planistycznych (sporządzanie MPZP – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) oraz w procedurze środowiskowej. Mieszkańcy mają możliwość udziału w konsultacjach społecznych, odbywających się w formie stacjonarnej oraz online, a także zgłaszania uwag i pytań dot. inwestycji.
BayWa r.e. jako transparentny i doświadczony deweloper projektów OZE zawsze realizuje inwestycje w zgodzie ze wszystkimi przepisami, obowiązującymi normami oraz wsłuchując się w opinie i oczekiwania społeczne.
Lokalizacja turbin wiatrowych w gminie
Lokalizację farm wiatrowych względem najbliższej zabudowy oraz obszarów cennych przyrodniczo określają restrykcyjne przepisy. Wg ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw[3] minimalna odległość turbiny wiatrowej od zabudowy mieszkalnej wynosi 700 m. Lokalizacja turbin wiatrowych warunkowana jest również dopuszczalnymi poziomami hałasu w środowisku określonymi w stosownym rozporządzeniu Ministra Środowiska więcej o hałasie w sekcji Mieszkańcy.
Wspomniana powyżej tzw. ustawa wiatrakowa warunkuje również lokalizację elektrowni wiatrowej w stosunku do form ochrony przyrody, a odległości te wynoszą:
- od parku narodowego – równa lub większa od dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej,
- rezerwatu przyrody – nie mniej niż 500 metrów.
Te oraz inne odległości, wynikające z wytycznych i obowiązujących przepisów, uwzględniane są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który dokładnie określa obszary, w których można zlokalizować farmy wiatrowe na terenie gminy.
Technologia i działanie
Turbiny wiatrowe są urządzeniami, które przekształcają energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną.
Obecnie najczęściej instalowane na lądzie turbiny wiatrowe posiadają moc około 4 MW, a na rynku dostępne są również jednostki większe nawet do 7 MW. Wieże zazwyczaj mierzą około 120 -170 metrów, a średnica rotora (wirnika) do około 160 m. W ostatnich latach wysokość turbin wiatrowych wzrosła z 60-80 metrów do 170-250 metrów. W projektach offshore wind (turbiny zlokalizowane na morzu) wysokość ta jest jeszcze większa.
Wyższe turbiny są bardziej efektywne, korzystając z silniejszych wiatrów na większych wysokościach, co zwiększa produkcję energii i zmniejsza liczbę instalowanych turbin na tym samym terenie.