Rolnicy
- Jakie korzyści dla rolnika niesie zastosowanie naszej technologii Agri-PV?
Nasze systemy Agri-PV tworzą idealną synergię między produkcją rolną a instalacją paneli fotowoltaicznych. Systemy te pełnią ważną rolę techniczno-środowiskową w ochronie upraw przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: gradem i zbytnim nasłonecznieniem oraz zapobiegają nadmiernemu odparowywaniu wody z roślin i gleby.
- Jakie są zalety ze współpracy z BayWa r.e.?
BayWa r.e. łączy w wyjątkowy sposób rolnictwo i energetykę, posiadając ponad 30-letnie doświadczenie w łączeniu energetyki odnawialnej i rolnictwa. Tworzymy innowacyjne rozwiązania wychodzące naprzeciw skutkom zmian klimatycznych. Dowodem naszego pionierskiego podejścia i zdolności do tworzenia dualnych systemów fotowoltaicznych są np. budowane i eksploatowane przez nas pływające systemy fotowoltaiczne (Floating-PV).
Aplikacje Agri-PV również demostrują naszą zdolność do nowoczesnego i nowatorskiego podejścia do wytwarzania energii.BayWa r.e. to silny finansowo gracz na rynku - oferujący kompleksowy zakres usług, spełniając przy tym najwyższe standardy jakości. Jesteśmy zaufanym, niezawodnym i kompetentnym partnerem dla Twojego projektu Agri-PV. Zajmiemy się planowaniem, projektowaniem, jak również długoterminową obsługą i zarządzaniem Twoim projektem.
- Czy zastosowanie systemów Agri-PV nie wpłynie negatywnie na opłacalność upraw?
Wiemy jak ważna jest rentowność upraw. Dlatego w ramach planowania projektu przeprowadzamy analizę progu rentowności dla danych upraw. W przypadku każdego projektu chcemy zapewnić pozytywny wpływ na działalność rolniczą. Zależy nam również na tym, aby każda redukcja plonów została zrekompensowana innymi sposobami – na przykład zastosowaniem panelami fotowoltaicznych, które zapewniają ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (grad, nadmierne nasłonecznienie).
- Czy po zainstalowaniu Agri-PV dalej będzie można koszystać z gruntu w ten sam sposób?
Panele fotowoltaiczne muszą być zainstalowane i rozmieszczone na całym obszarze projektu w taki sposób, aby grunt mógł być nadal używany tak jak poprzednio.
- W jaki sposób zostanie zapewniona optymalna dostępność światła i utrzymana jednorodność upraw?
Dbamy o to, aby każdy projekt i instalacja umożliwiały dostęp i użytkowanie terenu w taki sam sposób jak dotychczas.
Natężenie światła, poziom i równomierność zacienienia, oraz ich współoddziaływanie są badane i konfigurowane w oparciu o potrzeby produkcji rolniczej. Przejrzystość, jaką zapewniają stosowane przez nas panele, jest dostosowana do każdej uprawy.
- Z jakimi ograniczeniami się spotkam, gdy system mocowania będzie już na swoim miejscu i panele zostaną wybrane?
Sposób, w jaki zaprojektowane są nasze przezroczyste panele słoneczne, sprawia, że idealnie nadają się do do uprawy owoców jagodowych, malin, porzeczki, truskawek i jeżyn. Podkonstrukcję można również zaprojektować tak,aby nadawała się do upraw rolnych.
- Czy system Agri-PV zapewni wystarczającą ilość wody dla moich upraw?
Zapewniamy równomierne rozprowadzanie wody deszczowej do upraw znajdujących się bezpośrednio pod systemem Agri-PV. Proces ten można dodatkowo usprawnić za pomocą uzupełniającego wyposażenia technicznego. Zawsze upewnimy się, że system jest dostosowany do odpowiedniego zapotrzebowania uprawy na wodę.
W razie potrzeby nasz system Agri-PV pozwala na instalację systemu nawadniania kroplowego i/lub systemu odzyskiwania wody deszczowej w celu właściwego utrzymania zasobów wodnych.
Należy również pamiętać, że obszary uprawy nie są całkowicie pokryte panelami słonecznymi.
- Czy erozja gleby jest problemem?
Wiemy, jak istotna jest to kwestia i zawsze uwzględniamy ją w naszych projektach. Na przykład upewnimy się, że nie przekroczymy wyznaczonych odległości między rzędami paneli. Proponujemy również dodatkowe sposoby wykorzystujące systemy zbiorcze lub urządzenia do odprowadzania wody deszczowej. Systemy rozprowadzania wody deszczowej mogą również zapobiegać tworzeniu się sopli w okresie zimowym.
- Jakie fundamenty są używane w systemie Agri-PV?
Stosujemy różne metody konstrukcji, które pozwalają nam na szybkie i trwałe mocowanie w różnych rodzajach gruntu. Jednocześnie tworzymy solidne fundamenty, uwzględniając wszystkie kluczowe aspekty dotyczące równowagi statycznej i stabilności. W każdym przypadku fundamenty są zbudowane w taki sposób, aby system można było w łatwy sposób całkowicie usunąć.
- Co z zakończeniem funkcjonowania instalacji, czy można zdemontować instalację Agri-PV?
Demontaż systemu Agri-PV jest prosty, umożliwiając łatwe przywrócenie gruntu do pierwotnego stanu i dalsze użytkowanie rolnicze. Instalując i demontując nasze systemy, upewniamy się, że montaż nie wpłynie negatywnie na glebę. W tym celu używamy specjalnych maszyn i opon oraz/lub zdejmowanych szyn. Instalację Agri-PV możemy wykonać cały rok, instalujemy systemy również poza sezonem, tak aby wyeliminować ryzyko wpływu na prowadzone uprawy.
Banki i Inwestorzy
- Czy Agri-PV to sprawdzona technologia?
Agri-PV nie wymaga żadnej nowej technologii. To po prostu nowy sposób wykorzystania istniejącej i sprawdzonej technologii. Opracowaliśmy system oparty na solidnym, inżynieryjnym doświadczeniu BayWa r.e., która do tej pory zainstalowała już ponad 2,6 GWp mocy w fotowoltaice.
Zespoły obsługi i utrzymania BayWa r.e. dbają o każdą instalację, co gwarantuje najwyższą wydajność przez cały okres eksploatacji.
Nasze eksperckie podejście i dbałość o szczegóły oznaczają, że wydajność, ryzyko i koszty administracyjne systemów Agri-PV są porównywalne z kosztami inwestycji w nasze naziemne systemy fotowoltaiczne.
- Jaka jest średnia żywotność systemów Agri-PV?
Podobnie jak nasze naziemne systemy fotowoltaiczne, instalacje Agri-PV mają żywotność ponad 30 lat.
- Kto jest odpowiedzialny za obsługę i konserwację systemu Agri-PV?
Za obsługę i konserwację systemów Agri-PV odpowiedzialni są eksperci BayWa r.e.. Nasze zespoły operacyjne i konserwacyjne mają duże doświadczenie w branży energetyki słonecznej oraz wiatrowej. Nasze centrum monitoringu kontroluje wszystkie obiekty 24 godziny na dobę.
Lokalne władze
- Czy systemy Agri-PV mogą wywierać jakikolwiek negatywny wpływ na społeczność w pobliżu instalacji?Czy systemy Agri-PV mogą wywierać jakikolwiek negatywny wpływ na społeczność w pobliżu instalacji?
Nasze instalacje Agri-PV – zarówno panele, jak i infrastruktura nie emitują żadnego hałasu, ani nie odbijają światła, oznacza to, żeryzyko zjawiska olśnienia osób mieszkających w pobliżu farmy jest bardzo niskie. Co więcej, systemy te są bardzo szybkie w montażu, ograniczając do minimum wszelkie początkowe zakłócenia.
- Jaki jest potencjał Agri-PV?
Na całym świecie zainstalowano ponad 14 GWp systemów Agri-PV, głównie w Azji, zwłaszcza w Japonii, gdzie eksploatowanych jest ponad 3000 systemów. (źródło: Agrivoltaics: Opportunities for Agriculture and Energy Transition (agri-pv.org))
- Ile kosztuje energia generowana przez systemy Agri-PV w porównaniu z energią generowaną przez naziemne systemy fotowoltaiczne?
Obecnie instalacje Agri-PV są droższe niż naziemne systemy fotowoltaiczne. Dzieje się tak, ponieważ zostały zaprojektowane w celu faworyzowania i optymalizacji produkcji rolnej, czasem kosztem produkcji energii. Niemniej jednak wraz z rozwojem tej technologii, koszty cały czas spadają. Warto też pamiętać, że systemy Agri-PV umożliwiają wykorzystanie gruntu w dwojaki sposób – do produkcji żywności i energii elektrycznej jednocześnie.