Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

BayWa r.e. sprzedaje Alternus Energy polską farmę słoneczną

Wstecz

Spółka BayWa r.e. ogłosiła sprzedaż znajdującej się w Witnicy (Polska) farmy słonecznej o mocy 64,6 MWp założonej w Irlandii spółce Alternus Energy Group.

Farma ta, położona między Berlinem a Poznaniem, w pobliżu granicy z Niemcami, została ukończona na początku roku i została przyłączona do sieci energetycznej. Witnica to pierwsza powstała bez dofinansowania polska instalacja słoneczna na skalę komercyjną z umową PPA. 

„Udany odbiór naszej farmy słonecznej w Witnicy to przełomowe osiągnięcie zarówno dla BayWa r.e., jak i Polski, która uczyniła kolejny ważny krok na drodze do zwiększenia ilości energii elektrycznej uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych” mówi Artur Marchewka, dyrektor zarządzający BayWa r.e. Polska Sp. z o.o.

„Sprzedaż na rzecz Alternus Energy idealnie wpisuje się w nasze założenia rozwijania i sprzedawania dodatkowych mocy słonecznych w Polsce w przyszłości i podkreśla atrakcyjność zasobów energii odnawialnej dla inwestorów”.

BayWa r.e. rozwija już w Polsce szereg farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 600 MWp, a jej celem jest zbudowanie kolejnych o mocy 1,1 GW w ciągu następnych pięciu lat.

Vincent Browne, prezes i dyrektor wykonawczy Alternus Energy, tak odniósł się do transakcji: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zaznaczyć oficjalne wejście na rynek polski nabyciem parku słonecznego Witnica, pierwszej powstałej bez dofinansowania instalacji słonecznej o skali przemysłowej z umową PPA w Polsce. W ciągu kolejnego roku planujemy dalszy rozwój w tym kraju i mamy nadzieję podać wkrótce więcej szczegółów. Współpraca z zespołem BayWa r.e. nad tym projektem była prawdziwą przyjemnością, oczekujemy więc kolejnych udanych kontaktów z niemiecką spółką na kluczowych rynkach”

BayWa r.e. będzie kontynuować świadczenie usług eksploatacji i konserwacji obiektu w Witnicy na rzecz Alternus Energy.

Na początku roku 2021 BayWa r.e. ogłosiła zawarcie 10-letniej umowy zakupu energii (PPA) z Górażdże Cement S.A., polskim podmiotem zależnym Heidelberg Cement Group. 

Umowa ta zwiastuje nową erę w pozyskiwaniu czystej i zrównoważonej energii dla celów biznesowych i może potencjalnie posłużyć jako model dla kolejnych umów PPA w Polsce i za granicą.

Wstecz
Karin Kreuzer
Global Communications Manager
BayWa r.e. AG
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami