Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

BayWa r.e. realizuje 4 nowe projekty pilotażowe Agri-PV

Wstecz

BayWa r.e. przyspiesza badania Agri-PV dzięki czterem nowym projektam pilotażowym w Holandii, Austrii i Niemczech. Systemy te zwane "fruitvoltaic" (z ang. od “fruit” owoc oraz “-voltaic” od photovoltaic – fotowoltaiczny) łączą produkcję żywności i energii pochodzącej ze słońca na tym samym terenie, jednocześnie mając na celu poprawę jakości produkowanych owoców oraz zmniejszenie ilości odpadów, takich jak folie ochronne powszechnie stosowane nad uprawami. Badane jest zdrowie roślin, ich wzrost oraz produkcja owoców.

W Holandii, BayWa r.e wraz ze swoją holenderską spółką zależną GroenLeven, zbudowała dwa obiekty badawcze Agri-PV w miejscowościach Enspijk i Randwijk, o mocy 105 kWp i 125 kWp. Pilotaże projekty uprawy wiśni i gruszek będą monitorowane odpowiednio przez Fruit Tech Campus i Wageningen University & Research (WUR). Oba projekty dają instytutom badawczym szerokie możliwości przetestowania różnych ustawień instalacji i ich wpływu na owoce.

W Austrii BayWa r.e., wraz ze swoją spółką ECOWind, zakończyła budowę pilotażowej instalacji o mocy 340 kWp dla owoców pestkowych i ziarnkowych, która została zrealizowana wspólnie z ośrodkiem badawczym Haidegg w austriackim Graz.

Ponadto BayWa r.e. i MKG GÖBEL zakończyły budowę pilotażowej instalacji uprawy malin o mocy 115 kWp w Oedheim na południu Niemiec, o przepuszczalności światła około 70 % i konstrukcji odpornej na deszcz. Instytut Badawczy Uprawy Winorośli i Owoców Weinsberg (LVWO) będzie monitorował jakość owoców pod modułami PV.

Dzięki powyższym projektom pilotażowym BayWa r.e. wciąż przesuwa granice w badaniach nad uprawą owoców przy udziale instalacji Agri-PV, a tym samym aktywnie wspiera rozwój agrofotowoltaiki w oparciu o realne doświadczenia, wyniki biznesowe oraz poparcie polityczne dla tego typu projektów. Instytucjami finansującymi projekty są: rząd holenderski, kraj związkowy Styria w Austrii oraz kraj związkowy Badenia-Wirtembergia w Niemczech.

Stephan Schindele, Kierownik Zarządzania produktem Agri-PV w BayWa r.e., komentuje: "Nasze projekty Agri-PV mogą być świetną odpowiedzią na problemy, z którym mamy obecnie do czynienia, takie jak zmiany klimatyczne, niedobory wody i kryzys energetyczny. Powinniśmy szukać wielofunkcyjnych rozwiązań, które wspierają zrównoważony rozwój w UE, jak i na całym świecie. Odczuwamy duży popyt na nasze rozwiązania Agri-PV, ponieważ dzięki nim ekspansja fotowoltaiki idzie w parze z rolnictwem i ochroną przyrody. Aby można było wykorzystać tą synergię między sektorami, wymagana jest techniczna adaptacja modułu PV, co powoduje wyższe koszty. Niestety, na wielu rynkach kurs polityczny dla Agri-PV nie został jeszcze wyznaczony, aby obsłużyć ten potencjał i popyt. We współpracy ze środowiskiem naukowym pokażemy, że wspieranie projektów agrofotowoltaicznych jest społecznie, środowiskowo i ekonomicznie opłacalne."

Benedikt Ortmann, Globalny Dyrektor Projektów Solarnych w BayWa r.e., dodaje: "Zmiany klimatyczne i rolnictwo są ze sobą głęboko powiązane. Dzięki naszym dotychczasowym projektom wywarliśmy już pozytywny wpływ na obie te dziedziny, a z naszymi przyszłymi projektami możemy zrobić jeszcze więcej. Maksymalne wykorzystanie połączenia produkcji żywności i energii słonecznej łączy korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Zatem pytanie brzmi: Co należy zrobić, aby stworzyć więcej tego typu projektów?"

Do końca 2022 roku BayWa r.e. opracowała i zainstalowała 15 projektów Agri-PV w całej UE. W 2023 roku zostaną zbudowane pierwsze projekty Agri-PV poza UE, a do portfolio dołączą nowe aplikacje tzw. "Rangevoltaic", łączące hodowle zwierząt pastwiskowych – krów, owiec z systemami Agri-PV.

 

Zdjęcie: Agri-PV pilot in Oedheim in the South of Germany (Copyright: MKG GÖBEL)

Wstecz
Karin Kreuzer
Global Communications Manager
BayWa r.e. AG
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami