Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

BayWa r.e. przekształca byłe tereny wojskowe w OZE

Wstecz

BayWa r.e. zakończyła budowę dwóch klastrów fotowoltaicznych na terenie dwóch byłych baz wojskowych w środkowej i południowo-zachodniej Francji. Klastry fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 151 hektarów składają się z pięciu farm PV z ponad 300 000 panelami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 136 MWp.

To kolejny kamień milowy dla BayWa r.e. w zakresie przekształcania nieużytkowanych gruntów we Francji, nadając im nowe ekologiczne i rolnicze zastosowanie. Farmy fotowoltaiczne nie tylko produkują zieloną energię elektryczną, ale zostały również zaprojektowane pod kątem hodowli owiec, co oznacza powrót do rolniczego wykorzystania tych gruntów. Oczywiście jako byłe tereny wojskowe, podczas ich przekształcania, zostały oczyszczone z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Na terenie byłej bazy wojskowej La Martinerie w pobliżu Châteauroux, w centrum Francji, dwie farmy PV będą produkować 82 GWh odnawialnej energii elektrycznej rocznie - co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez 38 000 mieszkańców. Niedawno miało miejsce uruchomienie parku fotowoltaicznego „Greenberry” o mocy 40 MWp. Jego poprzednik „Blueberry” został oddany do użytku w 2021 r. i ma moc 30 MWp.

Na terenie byłej bazy wojskowej Fontenet w Charente-Maritime, trzy farmy fotowoltaiczne, Fontenet I, II i III, o łącznej mocy 66 MWp będą produkować 82 GWh rocznie zielonej energii elektrycznej, pokrywając zapotrzebowanie na energię elektryczną dla kolejnych 38 000 mieszkańców. Fontenet I został ukończony w 2014 r., Fontenet II w 2022 r., a budowa Fontenet III została właśnie dobiegła końca. 

W obu lokalizacjach BayWa r.e. zawarła umowy dzierżawy z rolnikami. Ta współpraca zmniejsza potrzebę wykonywania prac w celu utrzymania farm i zwiększa zachowanie lokalnej różnorodności biologicznej. Na farmach Greenberry i Blueberry firma BayWa r.e. wdrożyła dodatkowe środki w celu ochrony storczyków, wspierania populacji gadów za pomocą schronień i umożliwienia małym zwierzętom lądowym przechodzenia przez ogrodzenie. W Fontenet BayWa r.e. wsparła również lokalną społeczność, instalując panele fotowoltaiczne na dachu budynku komunalnego.

“Jesteśmy dumni z pomyślnego zakończenia realizacji tych projektów.Zagospodarowanie tych terenów przynosi potrójną korzyść: pod względem ekologii, z przekształceniem byłych terenów wojskowych w pastwiska; pod względem energetycznym, z łączną mocą zainstalowanej 136 MWp pochodzącej z energii słonecznej; oraz dla klimatu, z produkcją zielonej energii oszczędzającą rocznie ponad 58 000 ton CO2,” wyjaśnia Benoît Roux, Dyrektor Zarządzający BayWa r.e. France.

„Ten przykład rekultywacji gruntów w ramach transformacji energetycznej stanowi kolejny kamień milowy dla naszego innowacyjnego i lokalnego podejścia we Francji. Mając silny ślad regionalny, jesteśmy zaangażowani w tworzenie pozytywnego wpływu i korzyści dla lokalnej społeczności. Odnawialne źródła energii są prawdziwym motorem rozwoju obszarów wiejskich i środowiska - nie tylko energia słoneczna, ale także wiatrowa, jak niedawno pokazał francuski zespół z farmą wiatrową Quilly o mocy 9 MW, sprzedaną w całości lokalnej społeczności”, adodała Céline Tran, Regionalna Dyrektor Projektów w Europie Południowo-Zachodniej w BayWa r.e.

Bazy wojskowe La Martinerie i Fontenet mają bogatą historię, sięgającą pierwszej połowy XX wieku. W La Martinerie od 1915 r. mieściła się szkoła pilotów, a od 1920 r. 3. pułk myśliwców. Obóz wojskowy Fontenet został zbudowany w okresie międzywojennym. W latach 1951-1969 bazy te gościły siły NATO, a następnie zostały zamknięte w 2000 roku.

Przed rekultywacją tych terenów konieczne było rozbrojenie terenu z niebezpiecznych materiałów. W Fontenet zabezpieczono kilka pocisków, a w La Martinerie w 2023 r. odkopano 250-kilogramową bombę.

Wstecz
Felix Gmelin
Communication Manager
BayWa r.e. AG
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami