W dobie transformacji energetycznej rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami. Odpowiedzią może być agrowoltaika.
Za nami druga edycja konferencji AgroPV, której parterem była BayWa r.e. Polska. 14 listopada przedstawiciele rządu, biznesu i rolnictwa debatowali wspólnie nad możliwościami rozwoju Agri-PV w Polsce.
Konferencja podzielona została na trzy moduły dedykowane roli agrowoltaiki w rolnictwie, możliwościom odblokowania jej potencjału w Polsce oraz uwarunkowaniom do rozwoju.
Europejską perspektywę dla rozwoju agrowoltaiki przedstawiła Naomi Chevillard, Head of Regulatory Affairs, SolarPower Europe. Pomimo, że UE nie jest czołowym producentem modułów PV, jest liderem w zakresie usług dla sektora energetyki słonecznej oraz specjalizacji w wąskich sektorach, takich jak np. Agri-PV, co daje możliwość dalszego efektywnego rozwoju i wzrostu mocy zainstalowanych w fotowoltaice.
Adam Nowak, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Miłosz Motyka, Wiceminister Klimatu i Środowiska, podkreślali jak ważna jest transformacja energetyczna, a także rola polskiego rolnictwa, które jest sektorem najbardziej narażonym na zmiany klimatyczne. Jednocześnie poinformowano, że stworzenie ram dla rozwoju tej technologii jest stałym przedmiotem dyskusji w ministerstwie.
Prelegenci skupili się również na istotnej roli ochronnej agrowoltaiki w produkcji owocowej, zwłaszcza owoców miękkich. Zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach rolnych będzie niewątpliwie rosnąć w przyszłości, m.in. ze względu na potrzebę elektryfikacji polskiego rolnictwa, a agrowoltaika stanowi odpowiedź na potrzebę zapewnienia bezpiecznych dostaw tej energii.
„Tegoroczna konferencja AgroPV stanowiła podsumowanie tego, co dotychczas udało się w Polsce osiągnąć w zakresie możliwości rozwoju agrowoltaiki. Świadomość roli agrowoltaiki - czy to w rolnictwie, czy też w energetyce odnawialnej - wszystkich interesariuszy biorących udział w wydarzeniu była na najwyższym poziomie. Niestety bez zmian systemowych, odpowiednich regulacji prawnych i podatkowych ten sektor nie jest w stanie ruszyć. Czekamy zatem na zapowiadane zmiany.” – komentuje Artur Marchewka, Członek Zarządu BayWa r.e. Polska oraz Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Agrowoltaiki
Wydarzenie wyraźnie podkreśliło, że Agri-PV nie jest już rynkową nowością w Polsce, a sprawdzoną technologią, której wdrożenie jest potrzebne. Do rozwoju tego typu projektów konieczne są zatem odpowiednie ramy prawne, możliwości wsparcia finansowego oraz edukacja w tym zakresie.