Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

BayWa r.e. podpisała 10-letnią umowę PPA (Witnica)

Wstecz

BayWa r.e. i HeidelbergCement, jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się pionowo zintegrowanymi materiałami budowlanymi, podpisały 10-letnią korporacyjną umowę na zakup energii (PPA) dla parku słonecznego Witnica w Polsce.

Ponieważ jest to pierwszy w Polsce, bez dotacji, wielkogabarytowy park solarny wspierany przez umowy PPA, nowe partnerstwo wyznacza nową erę pozyskiwania czystej i zrównoważonej energii dla przedsiębiorstw, z potencjałem służącym jako plan dla większej liczby struktur PPA w regionie i poza nim.

Umownym odpowiednikiem wirtualnego PPA jest Górazdze Cement S.A., polska spółka zależna Grupy HeidelbergCement. Umowa stanowi znaczący krok na drodze HeidelbergCement do neutralności węglowej, zgodnie z jej członkostwem w 50 Liderach Zrównoważonego Rozwoju i Klimatu.

„10-letnia umowa PPA dla Witnicy to dla Grupy Górażdże duże osiągnięcie - sukcesywnie realizujemy cele zrównoważonego rozwoju firmy. BayWa r.e. jest dla nas zaufanym partnerem, cieszymy się, że razem możemy wyznaczać standardy w branży ”- mówi Andrzej Reclik, Prezes Zarządu Górażdże Cement S.A

Planowany do ukończenia w pierwszej połowie 2021 roku park, zagospodarowany i wybudowany przez BayWa r.e., zlokalizowany jest w pobliżu Witnicy, w pobliżu granicy niemieckiej między Poznaniem a Berlinem. Park słoneczny będzie największym w Polsce, o mocy 64,6 MWp, i dostarczy najbardziej ekonomiczną zieloną energię elektryczną w całym kraju.

Dr Benedikt Ortmann, dyrektor globalny ds. Projektów słonecznych w BayWa r.e. powiedział: „Oto ostateczny dowód na to, że energia fotowoltaiczna może - bez żadnych dotacji - być konkurencyjna w stosunku do energii konwencjonalnej, nawet w europejskim kraju dalej na północ, który nadal wytwarza 80% energii elektrycznej z węgla”.

Andrea Grotzke, dyrektor globalny ds. Rozwiązań energetycznych w BayWa r.e. dodaje: „Cieszymy się, że nie tylko w Polsce, ale na całym świecie firmy pozyskują własną zieloną energię w ramach korporacyjnych umów PPA. Jako unikalny model dla Polski, KDT służy jako struktura ekonomiczna dla zabezpieczenia stałej ceny przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Zabezpieczenie energii słonecznej nie tylko zmniejsza ślad CO2 firmy. Jesteśmy przekonani, że skutkuje to również znacznymi oszczędnościami na korporacyjnym rachunku za energię ”.

Zabezpieczenie umowy PPA z HeidelbergCement jest częścią szerszej strategii BayWa r.e. w Polsce, ponieważ kraj ten szybko wprowadza do sieci więcej odnawialnych źródeł energii. W ciągu następnych pięciu lat BayWa r.e. postawił sobie za cel budowę projektów słonecznych i wiatrowych w Polsce o łącznej mocy zainstalowanej powyżej 1 GW.

Wstecz
Karin Kreuzer
Global Communications Manager
BayWa r.e. AG
Powrót do góry
Skontaktuj się z nami