Wybierz język
Polska
Wybierz inną stronę
Aktualna strona:
Polska
Strona / Kraj
Języki
Media społecznościowe

BayWa r.e. inauguruje flagowy projekt wiatrowy we Francji

Wstecz

BayWa r.e. realizuje projekt farmy wiatrowej Clos Neuf o mocy 12 MW w regionie Bretanii. Jest to flagowy francuski projekt BayWa r.e. pod względem udziału i zaangażowania obywateli. Lokalni mieszkańcy zainwestowali w projekt łącznie 1 mln euro, wnosząc 500 000 euro jako udziałowcy i kolejne 500 000 euro jako obligatariusze, obok instytucji finansowej Banque des Territoires i partnera Quénéa. Dwie trzecie inwestorów mieszka w promieniu 10 km od planowanej farmy wiatrowej.

Poza udziałem finansowym, inwestorzy obywatelscy są bezpośrednio zaangażowani w decyzje dotyczące zarządzania farmą wiatrową Clos Neuf w fazie operacyjnej - co jest pierwszym tego typu rozwiązaniem we Francji. Między innymi będą brali czynni udział w decyzjach dotyczących umów lokalnych. Ponadto, dwóch przedstawicieli zostanie wybranych do rozszerzonego komitetu strategicznego tego projektu.

"Silniejsze zaangażowanie lokalnych mieszkańców w zarządzanie i zysk ekonomiczny projektów energetyki odnawialnej, począwszy od fazy ich rozwoju, jest podstawowym warunkiem ich akceptowalności, co jest dla nas niezwykle istotne. 
Nasza innowacyjna współpraca z Banque des Territoires zapewnia również bezpieczne ramy inwestycji i zmniejsza ryzyko dla władz lokalnych i pożyczkodawców obywatelskich, którzy chcą wnieść swój wkład finansowy w projekt"
, podkreśla Can Nalbantoglu, Dyrektor Zarządzający BayWa r.e. France.

Projekt nie spotkał się z żadnymi trudnościami na etapie rozwoju, co podkreśla zaawansowaną pracę francuskiego zespołu BayWa r.e. w zakresie akceptacji lokalnej społeczności. BayWa r.e. i jej partner Quénéa konsultowali i angażowali mieszkańców od samego początku realizacji projektu Clos Neuf. Obejmowało to sesje informacyjne, dni otwarte i prezentacje dla rady miejskiej. Grupa udziałowców, do której należy gmina Merdrignac, będzie korzystać z zysków ekonomicznych farmy wiatrowej proporcjonalnie do swoich inwestycji przez cały okres jej eksploatacji. Obligatariusze mogą zainwestować maksymalnie 10 000 euro na jednego pożyczkodawcę i będą korzystać z oprocentowania w wysokości 5% w skali roku.

Lorenzo Palombi, Dyrektor Globalny Projektów Wiatrowych w BayWa r.e. komentuje: "Społeczności muszą być na każdym kroku zaangażowane w rozwój projektu energetyki odnawialnej, w BayWa r.e jest to coś, na czym naprawdę nam zależy. Partnerstwo z lokalną społecznością oraz instytucjami, umożliwienie udziału finansowego i strategicznego to kluczowe sposoby na podkreślenie tego zaangażowania i zwrócenie uwagi na wielorakie korzyści, jakie może przynieść rozwój zielonej energii. Projekty OZE są synonimem zmiany, gdzie oprócz korzyści ekonomicznych, pobudza się również lokalną społeczność i tworzy dynamikę, której potrzebujemy dla bardziej zrównoważonej i lepszej przyszłości dla nas wszystkich." 

Farma wiatrowa Clos Neuf składa się z czterech turbin o łącznej mocy 12 MW i będzie produkować 26 GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu przez 14000 lokalnych mieszkańców Bretanii. Pozwoli to uniknąć 8120 ton emisji CO2 rocznie i przyczyni się do realizacji celów klimatycznych Francji na rok 2030. 
 

Wstecz
Karin Kreuzer
Global Communications Manager
BayWa r.e. AG
Powrót do góry